L argininas

Argininas

 yra nepamainomas medžiagų apykaitos komponentas ir priskiriamas prie dalinai nepakeičiamų aminorūgščių. Dėl šiuolaikinės mitybos ypatumų, įsisavinamo arginino kiekis nepatenkina padidėjusio arginino poreikio, kurio reikalauja dabartinis gyvenimo būdas.

Argininas – vienas iš pačių efektyviausių somatotropinio hipofizės hormono (augimo hormono) gamybos stimuliatorių,  padedantis palaikyti artimą maksimaliai normai kiekį.

 

 Ar žinote, kad?

■ Argininas yra natūralaus azoto donoras ir pernešėjas. Jis aprūpina fermentų, vadinamųjų NO-sintazių, kurie sintetina NO arba nitrozogrupę, sistemą azotu. Nitrozogrupė – tai arterinio kraujospūdžio kapiliarų miorelaksacijos mediatorius, t.y. nitrozogrupė – tai pagrindinė medžiaga, reguliuojanti arterinio kraujospūdžio kapiliarų tonusą, nuo kurio priklauso diastolinis kraujospūdis.

■ Trūkstant arginino ir nesant pakankamai aktyviai NO, diastolinio kraujospūdžio sintezė sustiprėja.

■ Argininas yra citrulin ornitininio ciklo pirmtakas, t.y. dalyvauja riebalų apykaitos reguliavime.

Argininas dalyvauja peraminavimo ir pašalinimo iš organizmo baigtinio azoto, t.y. baltymų skilimo medžiagų, cikle. Nuo šio ciklo spartos priklauso organizmo gebėjimas gaminti šlapimą ir valytis nuo baltyminių šlakų.

Šiandien azoto oksidas sėkmingai naudojamas kardiologijoje, ginekologijoje, onkologijoje, stomatologijoje, darant rekonstrukcines-plastines operacijas, karo-lauko chirurgijoje, katastrofų medicinoje ir kitose medicinos srityse. Intensyviai kuriami ir įdiegiami nauji diagnostiniai ir terapiniai metodai bei preparatai, kurie remiasi azoto oksido tyrinėjimais ir kurie skirti įvairių susirgimų gydymui.

 

Tęsiamas efektyviausių priemonių, aprūpinančių organizmą azoto oksidu, tyrinėjimas ir kūrimas. Šiai dienai pasaulyje sukurti įvairūs prietaisai, būdai ir priemonės (aparatiniai metodai, peroraliniai būdai, injekcijos ir kita), aprūpinantys organizmą azoto oksidu. Tačiau visiems jiems reikalingos tam tikros sąlygos, kurios apriboja jų panaudojimą. Kai kurie jų reikalauja tam tikrų sąlygų, finansinių išlaidų, specialios papildomos aparatūros ir kvalifikuotų specialistų („Plazon“ tipo aparatai). Jie sprendžia tik siauras, lokalines problemas (pvz. skirti tik žaizdų gydymui). Yra metodai, kurie skirti spręsti problemas, susijusias su bendru organizmo gydymu. Jų poveikis yra labai efektyvus (ryškus išorinis ir vidinis organizmo atjauninimas, nebelieka jokių sveikatos problemų). Bet jie beveik nepasiekiami dėl didelių finansinių investicijų. Pvz. skysto D-arginino (sintetinės aminorūgšties) injekcijų kursas, kuris labai efektyviai atjaunina organizmą, JAV kainuoja ne mažiau 40 000 $, o Europoje daugiau kaip 72 000 €; ir tai sau gali leisti tik labai turtingi žmonės. Be to, yra ir minusas – šiuo atveju argininas yra pagamintas cheminiu būdu. Peroralinės priemonės (tabletės, kapsulės, papildai) yra labiau prieinama kainos atžvilgiu, bet naudoti juos gali ne kiekvienas žmogus: dėl kai kurių ligų arba dėl pašalinio poveikio. Ir svarbiausia, patekusias į virškinamąjį traktą, šias priemones tiek mechaniškai, tiek chemiškai veikia pats organizmas, prarandamas milžiniškas azoto oksido kiekis, o tai reiškia, kad negaunamas reikiamas rezultatas.

Tokiu būdu azoto oksidas turi didžiulę įtaką palaikant žmogaus gyvybines funkcijas. Jis mums gyvybiškai svarbus.                                                                                                                                             

ALURA

-         papildo didėjantį arginino trūkumą;

-         skatina natūralaus azoto oksido gamybą;

-         atstato sveikatą;

-         palaiko normalų mūsų organizmo funkcionavimą.

ALURA buvo sukurta kaip intymi profilaktinė kosmetika, bet laikui bėgant buvo pastebėta milžiniška įtaka žmogaus sveikatai. Nenuginčijamais įrodymais yra naudojimo rezultatai ir žmonių atsiliepimai.

 L-argininas, natūrali aminorūgštis, įeina į baltymų sudėtį, o jie – statybinė visų žmogaus organizme esančių hormonų statybinė medžiaga.. L-argininas sukuria azoto monoksidą, kuris labai teigiamai veikia žmogaus organizmą. Būtent todėl įvyksta tiek daug išgijimų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo stebuklingi.

Komponentas, įeinantis į ALURA sudėtį (L-argininas – natūrali amino rūgštis, azoto oksido pirmtakas), paliečia žmogaus organizmo funkcionavimo biologinius procesus. Įsijungia natūralūs savireguliacijos ir atsinaujinimo procesai, būdingi visiems gyviems organizmams. Įvyksta ląstelių, organų ir sistemų funkcionavimo regeneracija, atsinaujinimas ir normalizacija, padidėja adaptacinės žmogaus galimybės, atsparumas įvairiems susirgimams. ALURA sustiprina imunitetą, todėl organizmas pats gali kovoti su ligomis. ALURA  sprendžia organizmo problemas ląstelių lygmenyje. Todėl toks unikalus ir platus jos poveikio spektras.

ALURA–  šių  problemų terapija ir profilaktika:

TERAPIJA

Kaulų-raumenų sistema

Sąnariai

- Pagerina sąnarių kraujotaką: pašalina druskas, stabdo infekcinius, uždegiminius procesus,

- pagerina tarpląstelinę sintezę, tai padeda sąnarinių ir sausgyslinių audinių regeneracijai – atsistato sąnarių lankstumas.

Kaulai

- Atsistato kaulinio audinio struktūra (prie osteoporozės, lūžių),

- greičiau gyja pažeisti audiniai ir kaulai.

Raumenys

- Pagerina kraujotaką, todėl raumenys aprūpinami reikalingomis medžiagomis ir iš jų pašalinami puvimo produktai bei toksinai,

- raumenys išvalomi nuo azotinių šlakų, kurie susikaupia fizinių apkrovų metu. Tokiu būdu pagerėja apykaitos procesai. Stimuliuojamas raumeninių ląstelių ir stabdomas riebalinių ląstelių dauginimasis, todėl padidėja raumeninė masė ir sumažėja riebalinė masė (normalizuojama riebalų apykaita).

Kraujotakos ir limfinė sistema

- atsipalaiduoja kraujagyslių sienelių lygieji raumenys, todėl normalizuojamas kraujospūdis;                                   

- pagerėja mikrocirkuliacija, todėl pagerėja visų organų aprūpinimas deguonimi ir toksinių medžiagų pašalinimas iš jų;

- pagerėja koronarinė mikrocirkuliacija, todėl padidėja širdies darbo efektyvumas;

- dėl kraujagyslių atsipalaidavimo širdies raumuo gauna daugiau deguonimi prisotinto kraujo – pagerėja širdies raumens darbas ;

- įtakoja kraujagyslių tonusą, jas atpalaiduoja (nuima spazmą) ir palengviną kraujo pritekėjimą (profilaktika prieš stenokardijos priepuolį);

- sumažina kraujyje cholesterino kiekį ;

- pagerina kraujo indų būklę, sustiprina kraujagyslių sieneles, pageriną jų pralaidumą;

- pagerina limfos ir kraujo pritekėjimą ir nutekėjimą (pašalina varikozinį venų išsiplėtimą);

- dėl visų šių procesų likviduojami trombai ir aterosklerozinės plokštelės bei stabdomas jų atsiradimas;

- stimuliuoja kraujotaką trofinių opų srityje, todėl sustiprinamas makrofagų, kurie naikina patogeninius mikroorganizmus, aktyvumas ir padidėja audinių išsivalymo, užgijimo ir regeneracijos greitis šioje srityje.

Kvėpavimo sistema

Azoto monoksido trūkumas padidina lygiųjų bronchų raumenų tonusą ir jų susiaurėjimą bronchinės astmos metu. ALURA atpalaiduoja plaučių ir bronchų kraujagyslių sienelių muskulatūrą, todėl pašalinami bronchų spazmai ir jie atsipalaiduoja (astminiai reiškiniai, dusulio priepuoliai, bronchitas, bronchinė astma) bei daugiau deguonies patenka į plaučius. Prasiplėtus plaučių kraujagyslėms pagerėja dujų apykaita alveolėse (deguonies patekimas į kraują ir anglies dvideginio pašalinimas iš kraujo). ALURA duoda gerą terapinį efektą esant kai kurioms plaučių ligoms, kurios yra lydimos bronchų spazmų, plaučių hipertenzijos, kitokių pažeidimų. Taip pat praplėtus kraujagysles, pagerėja skysčių atitekėjimas iš haimoritinių indų (prie haimoritizmui).

Virškinimo sistema

ALURA pagerina kasos darbą:

-         normalizuojasi cukraus kiekis kraujyje,

-         atstatomas insulino balansas;

-         pagerėja riebalų apykaita;

-         sumažėja cukraus kiekis sergant diabetu;

-         stabdomas nutukimas.

Pagerinama kepenų struktūra ir veikla (kepenys turi savybę atsistatyti).

-         pagreitina kepenų atsistatymą;

-         atstato kepenų kraujotaką;

-         sprendžia kepenų cirozės ir riebalų infiltracijos kepenyse problemas;

-         padeda normalizuoti dezintoksikacinius procesus, nes neutralizuoja amoniaką (NH3),

-         skaldomi ir šalinami akmenys iš kepenų;

-         pagerina žarnyno kraujotaką: tai įtakoja gerą limfos ir kraujo cirkuliaciją, todėl žarnyne geriau įsisavinamos visos naudingos medžiagos;

-         pagerėja žarnyno raumenų pluoštų darbas, todėl žarnyno veikla yra puiki (pašalinama žarnyno atonija, disbakteriozė, žarnyno spazmai, vidurių užkietėjimai);

-         aktyvizuoja imunines reakcijas ir pagreitina skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opų gijimo procesą.

Reprodukcinė sistema

Kadangi ALURA atpalaiduoja visų kraujagyslių sienelių lygiuosius raumenis, todėl pagerėja viso organizmo limfos ir kraujo apytaka.

- pagerėja ir kraujo pritekėjimas bei nutekėjimas mažojo dubens srityje. Pašalinami staziniai reiškiniai mažojo dubens organuose: normalizuojama lytinių organų veikla.

- aktyvizuojama vidinės sekrecijos liaukos – hipofizės – veikla. Hipofizis savo ruožtu gamina hormonus, kurie stimuliuoja kitų vidaus sekrecijos liaukų veiklą. Liaukos pradeda gaminti reikiamą hormonų kiekį – sunormalizuojamas organizmo hormoninis fonas.

- įtakoja augimo hormono gamybą. Augimo hormonas duoda impulsą ląstelei, skatina ją dalintis. Sveika ląstelė išstumia mutavusias ir sergančias ląsteles. Todėl ne tik stabdomas augimas, bet prasideda (nuo hormonų sutrikimo atsirandančių darinių ir auglių) naikinimas: moterims išnyksta cistos, miomos, fibromos, mastopatija, vyrams – prostatos liaukos dariniai.

- moterims normalizuojasi kiaušidžių veikla, normalizuojasi ovuliacija, stabilizuojasi menstruacinis ciklas (dingsta prieš menstruaciniai skausmai), pagerėja gimdos kaklelio pralaidumas, atitolinamas ankstyvasis klimaksas, sušvelninami jo simptomai. Sustiprėja seksualiniai išgyvenimai, orgazmas tampa ilgesnis ir gilesnis. Išsprendžiamos kai kurių nevaisingumo rūšių problemos.

- vyrams normalizuojasi prostatos veikla, pagerėja spermos kokybė ir kiekybė. Normalizuojasi hormonų balansas ir atsistato kraujo cirkuliacija erektinių audinių kraujagyslėse, todėl atsistato ir pagerėja potencija. Sustiprėja ir pailgėja lytinių organų užpildymas krauju, todėl erekcija tampa stabilesne ir ilgesne. Išsprendžiamos vyrų nevaisingumo problemos (spermatogenezės intensyvinimas).

- prailgėja lytinio akto laikas, sustiprėja pojūčiai, orgazmas yra ilgesnis ir gilesnis.

Šalinamoji sistema

-         skatinama antikūnių, kurie naikina svetimas ląsteles (tame tarpe ir mikrobus), gamyba – išnyksta uždegiminiai ir infekciniai procesai inkstuose ir šlapimo pūslėje (pielonefritas, cistitas),

-         gerina inkstų valomąjį potencialą, išvalant iš organizmo galutinius baltymų perdirbimo produktus,

-         sustiprina organizmo funkciją gaminti šlapimą ir valytis nuo baltyminių šlakų, akmenų ir smėlio – akmenys skaldomi ir pašalinami iš inkstų, kartu su smėliu,

-         stiprina šlapimo pūslės sieneles, stabdo šlapimo nelaikymą kosint, miegant (enurezas);

-         atstato vidaus sekrecijos liaukų funkcijas, tame tarpe ir antinksčių, kurie atsakingi už vandens-mineralų apykaitą organizme.

Nervų sistema

Azoto oksidas gerina ir greitina nervinių impulsų perdavimą nuo tam tikros kūno vietos į centrinę nervų sistemą ir atgal. Jis pagreitina nervinių impulsų perdavimą nuo vienos nervų galūnėlės kitai žymiai greičiau nei natūralūs neuromediatoriai, todėl pagerėja sąveika tarp ląstelių, organų ir visų organizmo sistemų.

-         normalizuojasi centrinės ir vegetatyvinės nervų sistemos funkcijos.

Nervinių impulsų pagalba informacija perduodama nuo sergančios kūno dalies į nugaros ir galvos smegenis. Centrinė nervų sistema perdirba gautą informaciją. Toliau centrinė nervų sistema formuoja atsakomąjį signalą, kuris siunčiamas į tam tikrus organus ir sistemas. Kuomet atsakomieji impulsai pasiekia nervų galūnėles, organe prasideda azoto monoksido, kuris prasiskverbia pro raumenų ląstelių membraną, gamyba ir pradeda atsistatinėti ir normalizuotis sergančio organo funkcijos (visa eilė viena paskui kitą sekančių biocheminių reakcijų). Tai įtakoja geresnį viso organizmo funkcionavimą.

-         turi psichotropinį poveikį. Sunormalizuojamas hormonų endorfinų ir enkefalinų, o taip pat somatotropinio hormono (augimo hormono) kiekis kraujyje. Tai pakelia bendrą organizmo tonusą, daro žmogų aktyvesniu ir ištvermingesniu, pakelia nuotaiką. Ir atvirkščiai, šių hormonų trūkumas sukelia depresiją ir nuovargį.

- reguliuoja melatonino – hormono, atsakingo už miegą ir emocinę būklę, gamybą. Todėl miegas tampa ramus ir gilus. Toks miegas neleidžia nusilpti nervų ląstelėms, sumažina nervų sistemos jautrumą, t.y. atstato jos funkcijas.

- pagerina komunikaciją tarp nervų ląstelių, pagerina kraujotaką ir deguonies perdavimą galvoms smegenims. Tai pagerina atmintį.

- akivaizdžiai padidėja vandenilinė lipidų oksidacija (vaikiško cerebralinio paralyžiaus atveju).

Vidaus sekrecijos liaukos

Atstato vidaus sekrecijos liaukų (skydliaukės, antinksčių, lytinių liaukų ir kt.) veiklą.

-         normalizuojasi kraujyje esančių hormonų kiekis, todėl atsistato viso organizmo hormoninis fonas. To dėka, stabdomas dėl hormonų sutrikimų atsirandančių darinių ir auglių (skydliaukės mazgai, miomos, fibromos, mastopatija ir kt.) augimas ir jie pradeda nykti;

-         pagerėja visų organizmo funkcijų hormoninė savireguliacija, todėl normalizuojasi apykaitos procesai;

-         stimuliuoja augimo hormono sekreciją (somatotropinio hormono), kuris skatina medžiagų apykaitos intensyvumą, kelia bendrą gyvybinį tonusą, daro žmogų ištvermingesniu ir aktyvesniu, kelia nuotaiką;

-         pagerina kasos darbą – normalizuojasi cukraus kiekis kraujyje, insulino balansą ir riebalų apykaitą (sumažėja cukraus kiekis cukrinio diabeto metu);

-         normalizuoja antinksčių, atsakingų už vandens-mineralų apykaitą organizme, veiklą;

-         normalizavus augimo hormono veiklą, brendimo metu pagreitina paauglių augimą ir vystymąsi (jei sutrikęs);

-         normalizuoja lytinių liaukų veiklą – atsistato vyrų ir moterų reprodukcinė sistema (spermatogenezė, ovuliacija ir kt.)

Oda

-         stiprina imunitetą, todėl sumažėja žmogaus jautrumas medžiagoms, sukeliančioms alergines reakcijas (alergija, alerginis dermatitas, pleiskanojimas ir kt.);

-         normalizuoja viso organizmo medžiagų apykaitą – nyksta pigmentacija, pagerėja odos paviršiaus funkcijos;

-         pagreitėja pažeistų audinių gijimas (nudegimai, žaizdos, randai),

-         pastebimas ryškus odos pagerėjimas psoriazės atveju.

Regos organai

-         atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis , pagerėja kraujotaka – pagerėja akių kraujagyslių mikrocirkuliacija, sumažėja ir normalizuojasi akių dugno kraujospūdis, pagerėja regėjimas, išsisprendžia glaukomos, kataraktos problemos.

Medžiagų apykaita

-         pagerina kraujotaką – visų organų labai geras aprūpinimas reikalingomis medžiagomis ir visų degimo produktų, toksinų pašalinimas iš jų;

-         pagerina hormoninės sistemos veiklą, reguliuoja daugelį apykaitos procesų;

-         normalizuoja vandens-mineralų apykaitą – padidina inkstų valomąją funkciją, pašalinant iš organizmo baigtinius baltymų skaidymo produktus;

-         pagerina organizmo savybę gaminti šlapimą ir valytis nuo šlakų;

-         normalizuojasi riebalų apykaita – stabdomas riebalinių ląstelių (lipocitų) dauginimasis ir skatinama raumeninių ląstelių (miocitų) dauginimasis;

-         raumenys išvalomi nuo azoto šlakų, kurie susikaupia fizinio krūvio metu;

-         - normalizuojasi svoris.

Imunitetas

-         atpalaidavus kraujagyslių sienelių lygiuosius raumenis, pagerėja viso organizmo kraujotaka ir limfotaka ir tai pagerina probleminių organizmo vietų aprūpinimą krauju. Sustiprėja reikalingų medžiagų ir antikūnių perdavimas į sergančius organus bei toksinų, šlakų ir nuodingų medžiagų pašalinimas iš šių vietų – sergantys organai pradeda gyti ir normalizuojasi jų funkcijos.

-         Padeda imuninei sistemai aktyvinti lokalines imunines reakcijas (tam tikrose kūno vietose) ir tai pagreitina šalinimo, gijimo ir pažeistų audinių gijimo procesus;

-         -padeda imuninei sistemai palaikyti normalią įvairių imuninių ląstelių, kurios naikina bakterijas ir virusus, skaido darinius, auglius (tame tarpe ir vėžio auglius), sunaikina nekokybiškas, mirusias ląsteles ir pašalina jas iš organizmo, funkciją;

-         Padeda imuninei sistemai vykdyti jos labai svarbias antibakterines ir antivirusines funkcijas:

§         didėja prieš auglinis makrofagų aktyvumas;

§         padidėja T-helperių – pagrindinės imuninio atsako vystimosi grandies - kiekis ir funkcinis aktyvumas;

§         padidėja NK (natūralių kilerių) ir LAK (limfokin aktyvuotų kilerių) kiekis ir aktyvumas jų tiesioginei priešauglinei agresijai; stabdomas gėrybinių ir piktybinių auglių vystimosi greitis ir vyksta jų likvidacija (priklausomai nuo stadijos)

-         sergantysis AIDS praktiškai neturi imuniteto – organizmas neturi jėgų kovoti su infekcijomis ir ligomis: ALURA didina imunitetą ir atsiranda šansas šioje kovoje.

Augliai ir kt. dariniai

ALURA palengvina kraujo tekėjimą venomis ir arterijomis. Todėl pagerėja gyvybiškai svarbių organizmo vietų aprūpinimas deguonimi, maistinėmis medžiagomis, vitaminais ir kitomis reikalingomis medžiagomis. Augimo hormonas suteikia impulsą ląstelei, priverčia ją dalintis. Sveika ląstelė išstumia mutavusias ir sergančias ląsteles. Tokiu būdu ne tik stabdomas, bet ir pradeda nykti nuo hormonų sutrikimo atsirandantys dariniai ir augliai (skydliaukės mazgai, miomos, fibromos, mastopatija ir kt.). ALURA  palaiko normalią visų įvairių imuninių ląstelių, kurios naikina bakterijas ir virusus, skaido darinius, auglius (tame tarpe ir vėžinius auglius), funkcijas, padeda imuninei sistemai vykdyti jos svarbias antibakterines ir antivirusines funkcijas. Tuo būdu:

-         didėja priešauglinis makrofagų aktyvumas;

-         padidėja T-helperių – pagrindinės grandies imuninio atsako vystymęsi - kiekis ir funkcinis aktyvumas;

-         padidėja NK (natūralių kilerių) ir LAK (limfokin aktyvuotų kilerių) kiekis ir aktyvumas tiesioginėje jų priešauglinėje agresijoje;

Dėl to sustabdomas augimas ir prasideda įvairaus pobūdžio gėrybinių ir piktybinių auglių (priklausomai nuo stadijos) likvidacija. Suaktyvėja audinių regeneracijos procesai.

Ypatingi atvejai

Pagerina kraujotaką, pažeistose vietose sustiprina mikrocirkuliaciją. Stabdomas uždegiminis ir infekcinis procesai. Sumažėja kraujo mikroindų sienelių paburkimas, atsistato kraujo mikrocirkuliacija, atsiranda nauji biologiškai aktyvių medžiagų transportavimo kanalai, aktyvizuojasi makrofagų funkcijos ir fibroblastų proliferacija, stimuliuojama audinių regeneracija. Azoto oksidas yra tarpląstelinis ir vidinis ląstelių reguliatorius žaizdų gijimo procese. Todėl :

-         padidėja limfinių mazgų (padidėja limfocitų ir makrofagų aktyvumas) aktyvumas;

-         praeina uždegiminiai procesai;

-         pagreitėja žaizdų gijimas; audinių regeneracija ir atsistatymas;

-         sumažėja žaizdų infekcijos rizika;

-         sumažėja pooperacinio periodo komplikacijų tikimmybė;

-         sutrumpėja reabilitacijos periodas (po traumų, operacijų, sužalojimų, nudegimų).

 

ALURA sukurta pagal nereceptinių vaistinių preparatų reikalavimus, laikantis GMP (amerikiečių produkcijos kokybės standartas) ir aprobuota FDA (generalinė JAV maistinių produktų ir vaistinių preparatų kontrolės tarnyba) farmakologiniais įrengimais. Jo saugumas patvirtintas klinikiniais tyrimais, o taip pat sertifikatu ir šešiais tarptautiniais patentais.

Speciali pakuotė leidžia išlaikyti visas naudingas gelio savybes iki pakuotės pabaigos.

Gelis tepamas ant gleivinės. Mūsų organizme jų yra penkios: burnos ertmė, nosies ertmė, akys, anusas ir lytiniai organai. Per gleivinę gelį organizmas pasisavina greičiau ir geriau, nei per odą ar skrandį.

Įprastas naudojimo režimas – ne mažiau 2 kartus (ryte ir vakare). Jei yra didesnė problema – pirmas 10 dienų naudojame kas 2 valandas, o paskui galime pereiti prie įprasto režimo. Perdozuoti ALUROS neįmanoma – tai natūralus produktas ir organizmas jo pasiims tiek, kiek reikia ir nukreips ją į tą organizmo vietą, kur yra didžiausia problema (tuo momentu). Gali būti ir taip, kad žmogus pradeda naudoti dėl vienos problemos, o išsprendžiama visai kita problema – įsijungia organizmo savireguliacijos procesas. Tai labai sudėtingas procesas. Norint atstatyti vieno organo funkcijas pirmiau reikia atstatyti kitų organų, su kurių veikla jis susijęs, funkcijas. Bet kokiu atveju bus teigiamas rezultatas.

1998 metų Nobelio premijos laureatai R.F.Furchgott, L.J.Ignarro, F.Murad medicinos ir fiziologijos srityje „už azoto monoksido kaip signalinės molekulės širdies-kraujagyslių sistemos reguliacijai atradimą“.

 

Argininas tampa žinomas

Arginino atsiradimas farmaceptinėje rinkoje susijęs su sensacija - pačia garsiausia ir pačia paskutine sensacija medicininiuose sluoksniuose XX amžiaus pabaigoje. Argininas – aminorūgštis, buvo žinoma žymiai anksčiau negu apie ją buvo pradėta kalbėti kaip apie stebuklingai veikiančią priemonę. Tai elementas, būtiniausiai reikalingas mūsų organizmui. Kodėl seniai žinoma amino rūgštis sukėlė tokį didžiulį susidomėjimą ?

Pasirodo tai, kad  argininas organizme sugeba virsti į azoto oksidą, buvo žinoma seniai. Bet azoto oksidas visada buvo laikomas ypatingai pavojingu junginiu, kuris mirtinai žalingas visam, kas gyva. Ir su argininu teko taikstytis, kaip su nepakeičiama grandimi, susidarant baltymų molekulėms.

Argininas ir baltymas

Baltymas – gyvybės pagrindas. Visi mūsų audiniai sudaryti iš baltymų. Baltymai yra sudaryti iš amino rūgščių. Argininas – tai viena iš daugelio amino rūgščių. Tai, kad argininas virsta į azoto oksidą, mokslininkų buvo priimta už konstantą, neskiriant šiai amino rūgščiai ypatingo dėmesio.

Argininas – azoto oksido šaltinis organizme.

Viskas pasikeitė, kaip visada, atsitiktinai. JAV, bandant vaistus širdies darbui pagerinti, buvo sumaišyti preparatai. Panaudotas preparatas, turintis azoto oksido, sukėlė ryškų kraujagyslių atpalaidavimą. Šiuo faktu susidomėjo profesorius-farmakologas iš Niujorko R.F.Furchgott. 1980 metais jis pradėjo tyrinėti iki tol nežinomą molekulę EDRF. Jos ieškojo, tik nepriklausomai nuo kolegos, ir Luis Ignarro, mokslininkas farmakologas iš Kalifornijos universiteto Los Andžele. L.J.Ignarro 1986 metai priėjo išvados, kad signalinė molekulė (EDRF) ir yra azoto oksidas. F. Murad, gydytojas ir farmakologas iš Hiūstono, atskleidė azoto oksido susidarymo prigimtį. Azoto oksidas saugo širdį, stimuliuoja smegenų veiklą, naikina bakterijas. Šis atradimas davė mokslininkams stiprų impulsą tolimesniems tyrinėjimams. Jie patvirtino, kad azoto oksidas yra centrinė signalinė molekulė širdies kraujagyslių sistemai, ir taip pat parodė, kad azoto oksido dujos, veikdamos kaip signalinė molekulė nervų sistemoje, atlieka dar daugelį svarbių funkcijų – tai yra tarytum tam tikras ginklas prieš bakterijas, kraujospūdžio reguliatorius ir paskirsto kraują į kiekvieną organą. Šios dujos yra daugelyje gyvų organizmų ir gali būti gaminamos įvairių organų. Šių trijų mokslininkų padarytas artadimas turi didžiulę praktinę reikšmę šiuolaikinėje medicinoje, nes suteikia galimybę sukurti naujas priemones kovai su širdies ligomis. Šiuo metu yra vykdomi tyrinėjimai, kaip panaudoti azoto oksidą stabdant piktybinių auglių augimą, sergant rimtomis plaučių ligomis, gydant vyrų potenciją. Plačiai azoto oksido kaip signalinės molekulės atradimas naudojamas ir diagnostikoje.

Nobelio premija, azoto oksidas ir argininas

Šie trys amerikiečių mokslininkai 1998 metais buvo apdovanoti Nobelio premija už azoto oksido poveikio žmogaus organizmui tyrinėjimus. O medicinos pasaulis gavo sensacingą atradimą. Azoto oksidas labai svarbus visam organizmui!

Buvo atrasta ir patvirtinta , kad azoto oksidas turi platų reguliacinio poveikio (valdo vidinius ir tarpląstelinius procesus) spektrą ir dalyvauja beveik visuose procesuose, vykstančiuose žmogaus organizme. Azoto oksidas ne tik reguliuoja širdies darbą. Be jos neįmanomas nervų ir imuninės sistemų funkcionavimas. Hormonų ir fermentų gamyba. Lytinių liaukų veikla ir raumenų masės vystymąsis. Ne atsitiktinai, prie Arginino pirmieji “puolė” sportininkai-kultūristai. Ši aminorūgštis didina kreatino kiekį raumenyse, o tai įgalina padidinti raumenų masę, tuo pačiu mažinant riebalinę masę.

Kam reikalingas argininas?

Be arginino neįmanoma azoto oksido gamyba organizme. Bet argininas priklauso grupei aminorūgščių, kurios organizme pasigamina tik prie tam tikrų sąlygų. Prie mažiausios patalogijos organizmas nesugeba susitvarkyti su arginino gamyba. Tuomet jį reikia naudoti vaistinių preparatų arba papildų pavidalu. Vaikų organizmas visiškai neįstengia pasigaminti arginino. Trūkstant arginino, susergama tokiomis ligomis: hipertonija, atminties susilpnėjimas, nerviniai ir psichiniai , imuniteto susilpnėjimas, cukrinis diabetas, piktybiniai dariniai, lytinės sistemos (net iki impotencijos) funkciniai sutrikimai, vidaus organų susirgimai, kepenų riebalų infiltracija, augimo ir lytinio vystymosi sutrikimai, nutukimas. Argininą naudoti būtina ir tiems, kurie rūpinasi savo ilgaamžiškumu ir grožiu. Kaip argininas veikia mūsų gyvenimo trukmę ir kokybę yra aprašyta daugelio mokslininkų iš įvairių pasaulio šalių darbuose. Plačioms skaitytojų masėms galima parekomenduoti paskaityti labia įdomią ir aiškiai parašytą amerikiečių autorių D.Pirseno ir S.Šo knygą “Gyvenimo prailginimas: praktinis mokslinis požiūris”.

Arginino šaltiniai

Gamta žmogų apdovanojo unikaliu organizmu. Nėra kitos tokios būtybės žemėje su tokia genialiai sukurta sistema. Tam, kad žmogaus organizmas galėtų normaliai funkcionuoti – kvėpuoti, judėti, kad ritmiškai plaktų širdis, dirbtų smegenys, gamta mumyse įdiegė ypatingą programą, panašią į kompiuterį. Ši programa vadinasi DNR. DNR atsakinga už baltymų palaikymą organizme. Baltymas – tai gyvybė. Baltymas – tai energija. Nei vienas organizmo procesas nevyksta nedalyvaujant baltymams. Kiekviena mūsų ląstelė, kiekvienas plaukelis, kiekvienas nagelis, turi savo sudėtyje baltymą – gyvybės pagrindą. Baltymų atsargos sukoncentruotos raumenyse ir kepenyse.

Bet koks organizmo darbas reikalauja energijos. Todėl organizmas pastoviai skaldo baltymus, ir gaunama energija. Baltymas sudarytas iš aminorūgščių. Skaldant baltymus susidaro aminorūgštys. O iš aminorūgščių,  organizmas, tik gavęs komandą iš DNR „Reikalingas naujas baltymas!“, vėl ir vėl sukuria baltymus.

Iš kur organizmas gauna aminorūgštis? Gamta yra labai išmintinga, todėl sureguliavo ir šį žingsnį. Dalį aminorūgščių organizmas pasigamina pats. Jos gaminamos kepenyse. Tokios aminorūgštys vadinamos pakeičiamomis, t.y. organizmas sugeba pakeisti jas naujomis. Bet yra ir kitos aminorūgštys. Ir jas organizmas gauna tik su maistu. Jų organizmas pakeisti nemoka, todėl jos vadinamos nepakeičiamomis.

Argininas – aminorūgštis

Argininas – dalinai pakeičiama aminorūgštis. Ką tai reiškia? Organizmas gali ją pasigaminti tik esant ypatingoms sąlygoms. Būtent – tik suaugusio ir visiškai sveiko žmogaus organizmas pagamina reikalingą kiekį arginino. Bet ar mūsų aplinkoje yra nors vienas visiškai sveikas žmogus? Nelaimei, tenka pripažinti, kad šiuolaikinis gyvenimo tempas, netinkama ekologinė situacija, neracionali mityba, padidintas fizinių ir psichologinių stresų kiekis, neleidžia mums būti visiškai sveikiems. Praktiškai kiekvieno žmogaus organizme yra arginino trūkumas. Kuo senesnis ir labiau sudėvėtas organizmas, tuo sunkiau jam pačiam pasigaminti arginino. Virš 35-40 metų amžiaus šios amino rūgšties gamyba mūsų organizme praktiškai sustoja. O vaikai? Vaikų organizmas dar nepasiruošęs gaminti arginino. Vaikams argininas yra nepakeičiama aminorūgštis, kurią jie turi gauti iš maisto produktų - varškė, jūros produktai, vištiena, graikiški riešutai, kepenys, šokoladas.

Pamaitinti, bet nepermaitinti

Bet ir čia slypi pavojus. Esmė ta, kad gydytojų apskaičiuota arginino sunaudotina paros norma yra nuo 4,0 g vaikams iki 6,0 g suaugusiems. Aišku, mylimam mažyliui negaila jokių krevečių ar šokolado. Bet, pagalvokit – 4 g!. Tai reiškia, kad vaikas kiekvieną dieną turi suvalgyti ne mažiau 400 g vištienos arba 300 g ančiuvių, arba beveik pusę kilogramo varškės. Verčiant jį naudoti daugiau nei reikia kalorijų, mes vargu ar padėsime savo vaikui. Apie šokoladą ir kalbėti nėra ko. Šis produktas problematiškas, per daug kaloringas ir daugelio dietologų iš viso nerekomenduojamas vaikams. Mažai arginino – daug problemų. Išeitis tik viena – naudoti argininą maisto papildų pavidalu, taip išvengiant organizmui žalingo per didelio riebalų kiekio, greitai įsisavinamų angliavandenių, poveikio ir apsaugant organizmą nuo nereikalingų kalorijų kiekio.

Azoto oksidas dalyvauja daugelyje procesų, vykstančių mūsų organizme. O šių procesų išbalansavimas sukelia labai rimtus susirgimus – hipertoninė liga, infarktas, trombų susidarymas, piktybiniai dariniai, nervų ligos. Arginino trūkumas sukelia infarktą, organizmo nusilpimą, hipertoniją, smegenų veiklos sutrikimus, priešlaikinį senėjimą.

Kaip veikia argininas

Mes pavartojome argininą ir prasideda jo veikimas. Argininas patenka į kraują ir pernešamas į kepenis, o tenai, fermento dėka, skaldomas į azoto oksidą ir į dar vieną aminorūgštį – ornitiną. Tik argininas sugeba skilti į azoto oksidą. Azoto oksidas patenka į kraują, kuris išnešioja jį po visą organizmą. Kartu su azoto oksidu kraujas po visą organizmą paskirsto ir deguonį, ir sekrecijos elementus, kurie, azoto oksido pagalba kaip su traukiniu „nuvažiuoja“ iki visų organų ir audinių. Didelis azoto oksido kiekis patenka į galvos smegenis ir nervų galūnėles. Tenai šis junginys atsakingas už nervinių impulsų, reguliuojančių mąstymo procesą, perdavimą. Dalis azoto oksido patenka į raumenis, kur jis yra būtinas, nes jis atpalaiduoja raumeninius audinius. Azoto oksidas atpalaiduoja ir širdies raumenį, ir kitų vidaus organų raumenis.

Tačiau tuo dar nesibaigia arginino misija organizme. Kepenyse jis skyla ne iki galo ir neskilusio arginino likučiai dalyvauja ypatingai svarbiuose organizmo procesuose – naujų baltymų gamyboje, raumenų masės formavimęsi. Vyriškasis hormonas testosteronas organizme gaminamas tik neskilusio arginino dėka. Argininas būtinas normaliai kepenų – šio svarbiausio mūsų organo - veiklai palaikyti. Jo dėka kepenys gamina būtiną mūsų organizmui gliukozę. Ir kas visų svarbiausia – argininas padeda kepenims išsivalyti, pašalinti tenai susikaupusius šlakus. Visos baltymų skilimo atliekos kaupiasi kepenyse. Jeigu kepenys neišsivalo nuo šlakų, prasideda organizmo apsinuodijimas. Argininas padeda surinkti panaudotus šlakus į šlapimą ir pašalinti juos iš organizmo.

Argininas ir širdies nepakankamumas

Širdies nepakankamumas išsivysto tada, kai širdis negali aprūpinti krauju organų ir audinių tokiu kiekiu, kuris reikalingas normaliam organizmo gyvybiškumui užtikrinti. Tai įvyksta todėl, kad širdies raumuo toks silpnas ir  nespėja išvaryti kraujo iš kairiojo skilvelio. Tokiu būdu širdies raumenyje užsistovi kraujas, o organai negauna reikalingo kraujo ir deguonies kiekio. Ligonių, sergančių chronišku širdies nepakankamumu, organizme pastebimas ryškus arginino sumažėjimas. Šio susirgimo priežasčių yra keletas (tame tarpe dažni stenokardijos priepuoliai), bet ją labai lengvai parodo išoriniai požymiai:

-         tinimai;

-         lūpų ir odos paviršiaus pamėlynavimas;

-         uždusimas fizinių krūvių metu;

-         skausmai kairėje krūtinkaulio pusėje;

-         padažnėjęs širdies plakimas;

-         sausas kosulys.

Šiandien mokslininkai ginčijasi, ar chroniškas širdies nepakankamumas sukelia arginino trūkumą organizme, ar būtent tai yra šio deficito pasekmė. Bet faktas neginčijamas - ligonių, sergančių chronišku širdies nepakankamumu, organizme pastebimas stiprus arginino sumažėjimas, o tai reiškia ir mažą azoto oksido kiekį kraujyje. Todėl prieš gydant širdies nepakankamumą, reikia pašalinti pagrindinę priežastį, lydinčią šį susirgimą – arginino deficitą.

Gydymas: Chroniškas širdies nepakankamumas – liga, reikalaujanti ypatingai didelio arginino kiekio panaudojimo – iki 15 g per dieną. Būtent tokią dozę naudojo ligoniai klinikinių tyrimų metu, kur pacientai savaiminės atrankos (randomizacijos) būdu buvo suskirstyti į dvi grupes. 2-oji grupė naudojo placebo, galvodami, kad taip pat naudoja argininą. Todėl psichologinį eksperimento efektą galima atmesti. Eksperimentą vertino pagal tai, kaip padidėjo ligonių atsparumas fiziniams krūviams. Pacientai, naudoję argininą, apklausos metu pažymėjo pagerėjusią savijautą apskritai. Jie tapo ištvermingesni fiziniams krūviams (fizinio darbo apimtis per laiko vienetą išaugo 20 %), padidėjo azoto oksido kiekis kraujyje, padidėjo arterijų tamprumas ir aprūpinimas krauju, sumažėjo arterinis kraujospūdis. (A.Bank, K.A.Mullen ir kt. „L-arginino įtakos gydant pacientus esant širdies nepakankamumui dvigubos randomizacijos metodu tyrimai“)

Argininas ir hipertonija

Kaip argininas veikia arterinį kraujospūdį ir ar galima jo pagalba užkirsti kelią hipertoninei krizei? Dėl ko apskritai pakyla kraujospūdis? Mūsų kraujagyslės, kaip ir raumenys, pastoviai yra tonuse, t,y, jos pastoviai įsitempia ir atsipalaiduoja. Kitaip kraujas paprasčiausiai negalėtų tekėti kraujagyslėmis. Organizmas, kaip didelis sudėtingas mechanizmas, turi daugelį būdų ir prietaisų, sukeliančių kraujagyslių įsitempimą ir atsipalaidavimą.

Už kraujagyslių įsitempimą atsakingas hormonas – angiotenzinas. Už atsipalaidavimą – azoto oksidas. Azoto oksidas susidaro organizme oksiduojantis argininui. Angiotenzinas patenka į kraują iš antinksčių žievės. Jis atsakingas už organizmo druskų ir vandens balansą, sulaiko inkstuose natrio jonus, tuo būdu padidindamas inkstų spaudimą, sukelia kraujagyslių įtampą. Angiotenzinas – ištvermingesnis junginys negu azoto oksidas, todėl susijungimo metu jį sunaikina. Sveikas organizmas pats sugeba palaikyti angiotenzino ir azoto oksido balansą kraujyje. Bet kai balansas sutrinka, tai angiotenzinas pradeda dominuoti ir pradeda vystytis hipertoninė liga.

Faktoriai, įtakojantys hipertonijos vystimąsi:

-         paveldimumas;

-         nesveikas gyvenimo būdas;

-         neteisinga mityba;

-         per didelis sunaudojamos druskos kiekis.

Jeigu argininas pradedamas naudoti gydymo pradžioje, jis gali sustabdyti inkstų nepakankamumo vystimąsi ir hipertoninę krizę. Bandymai su žiurkėmis, aprašyti P.W.Sanders, parodė, kad gyvūnams, turintiems genetinį polinkį į aukštesnį kraujospūdį, racione padidinus druskos kiekį ilgą laiką, gali išsivystyti inkstų nepakankamumas, hipertoninė krizė ir netgi jie gali mirti. Tuo pat metu kita žiurkių grupė, taip pat turinti genetinį aukšto kraujospūdžio paveldimumą, naudojant tą patį racioną, eksperimento metu gavo ir argininą. Bandymas parodė, kad, jeigu argininas duodamas nuo pat gydymo pradžios, jis gali sustabdyti inkstų nepakankamumo vystymąsi ir hipertoninę krizę.

Argininas ir imuniteto nusilpimas

Pateikdami pavyzdį, kaip argininas pagerina sergančiųjų AIDS būklę, mes pabandysime parodyti koks jis yra naudingas žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs. Silpnas imunitetas – ne tik ŽIV infekuotų žmonių problema. Imuninės sistemos nusilpimas tai daugelio ligų priežastis:  t.y. alerginės reakcijos, polinkis greitai peršalti, medžiagų apykaitos sutrikimas, grybeliniai susirgimai, tuberkuliozė, pneumonija, vėžys.  Norim mes to ar ne, mūsų organizmas kasdien yra veikiamas faktorių, silpninančių mūsų imunitetą: radio- ir ultra- spinduliai, bloga geriamo vandens kokybė, dažnas antibiotikų vartojimas, netaisyklinga mityba, sintetiniai drabužiai, sintetinės plovimo priemonės. Bendrais bruožais imuninės sistemos veiklą galima nupiešti taip – kai tik svetimas virusas patenka į mūsų organizmą, į kovą su juo stoja ypatingosios ląstelės, kurių paskirtis sunaikinti svetimkūnį. Tokių ląstelių yra galybė. Ir kiekviena rūšis turi savo paskirtį. Jų tarpe yra ir T-ląstelės, kurios nustato svetimo viruso rūšį. Jos atpažįsta virusą ir duoda komandą „kileriui“ – sunaikinti priešą. Kileriais vadinamos NK-ląstelės (natūralūs kileriai). Esant silpnam imunitetui, sutrinka T ir NK ląstelių veikla. Arginino naudojimas esant silpnam imunitetui leidžia ženkliai padidinti gynybinių mūsų organizmo ląstelių lygį.

Eksperimentinis patirtinimas: štai atvejis iš nedidelio eksperimento, aprašyto amerikiečių mokslininkų: 2 savaičių laikotarpyje 22 savanoriai, kuriems buvo infekuotas ŽIV, naudojo argininą. Tiksliau sakant, argininą naudojo tik 11 savanorių, o kiti 11, nežinodami to, naudojo placebo – medžiagą, organizmui visiškai nekenksmingą, bet ir nenaudingą. Eksperimento metu buvo gauti sekantys rezultatai: NK-ląstelių žmonių, naudojusių argininą, kraujyje lygis pakilo 18.9 nustatytų vienetų. O savanorių, naudojusių tik placebo, kraujyje NK-ląstelių buvo tik 0.3 nustatytų vienetų. (Svenson, Kaitley, Zeller, Sha „Apie eksperimentinio nepavojingo ir efektyvaus arginino naudojimo, stiprinant žmonių, sergančių AIDS, imuninę funkciją, tyrimo rezultatus“, Nutrition, 2002)

Įtakodamas thymuso veiklą, argininas sugeba padidinti T-ląstelių lygį kraujyje. Tai labai svarbu! Kai medikai išmoks pastoviai išlaikyti T-ląstelių aukštą lygį kraujyje, tai bus galima laikyti galutine pergale kovoje su AIDS.

Argininas, junginyje su gliutaminu, sugeba atstatyti visiškai nualintą žmogaus, sergančio AIDS, organizmą.

Eksperimentas: 8 savaičių laikotarpyje ligoniai, gaudavę arginino-gliutamininį mišinį, priaugdavo po 500 g svorio per savaitę. Tuo tarpu, kai ligonys, negavę arginino, prarasdavo svorio. (Clark, Feleke, Dean „Gydomoji mityba ligoniams, sergantiems AIDS, naudojant Beta-metilbutiraną, gliutaminą ir argininą“, Parenter Enteral Nutr., 2000)

Argininas onkologijoje

Bandymai su gyvūnais parodė, kad didelės arginino dozės padeda sustabdyti vėžinių auglių vystymąsi. (Takeda Y, Tominga T. Tei N „Žiurkių melanomos auglio vystimąsi stabdantieji L-arginino veiksniai“). Didelės arginino dozės padeda sustabdyti vėžinių auglių vystimąsi. Be to, trumpalaikiai mitybos raciono papildymai argininu chemoterapijos metu (30 g į parą 3-jų dienų laikotarpyje), padeda organizmui išsaugoti imunines funkcijas, kurias įprastai chemoterapija sunaikina.

Arginino kovos su vėžiu mechanizmas

Tokio mechanizmo pagrindas yra tai, kad argininas, patekęs į kraują, sugeba suaktyvinti imuninę sistemą, padidindamas NK-ląstelių ir T-ląstelių lygį kraujyje. Apie šį arginino poveikį buvo rašoma skyriuje apie AIDS. T-ląstelės dirba kaip žvalgybininkai, atpažindamos svetimo viruso tipą. NK-ląstelės, kurios vadinamos natūraliais kileriais, sunaikina organizmui kenksmingas ląsteles. Argininas, patekęs į kraują, aktyvina imuninę sistemą, atstato organizmo gynybines jėgas. Todėl jis rekomenduojamas naudoti onkologiniams ligoniams. Juk vėžinis auglys pradeda vystytis būtent nusilpusiame organizme. Tas organizmas, kurio imuninė sistema puikiai veikia, be jokio vargo suranda ir sunaikina piktybines ląsteles.

Argininas ir chemoterapija

Šiuolaikinės priemonės, kuriomis naudojasi tradicinė medicina kovoje su vėžiu, be jokios abejonės, efektyvios. Bet, sunaikinant piktybines ląsteles spinduline arba chemoterapija, tokios priemonės imuninei sistemai sukelia didžiulę žalą. Argininas padeda sumažinti nepageidaujamus pašalinius agresyvių gydymo metodų efektus. Argininas sumažina nepageidaujamus pašalinius chemoterapijos efektus.

Vėžio profilaktika arginino pagalba

Iki galo neištirta, bet kai kurių mokslininkų patvirtinta teorija apie tai, kad arginino naudojimas ankstyvose vėžio stadijose, įgalina sustabdyti metastazių vystimąsi, sustabdyti piktybinę ligos eigą ir išvengti chemoterapinių gydymo metodų padarinių. Galimas atvejis, kad arginino naudojimas ankstyvose vėžio stadijose įgalina sustabdyti metastazių vystimąsi, sustabdyti piktybinę ligos eigą. Mokslininkai, kurie laikosi tokios nuomonės, mano, kad kovoje su piktybiniais dariniais ateitis priklauso būtent imunoterapiniams gydymo metodams.

 

Argininas pristabdo  senėjimo procesą

Organizmo senėjimo problemos taip pat susiję su hormoninio balanso pasikeitimu. Su amžiumi organizmas jau nebegamina augimo hormono, sumažėja lytinių hormonų – testosterono ir estrogeno – gamyba. Taip pat ir kepenys jau nebegali pagaminti reikiamo arginino kiekio. Be arginino hormonų mažėjimas kraujyje vyksta ypatingai greitai. Mokslininkai – gerontologai- tvirtina, kad mūsų organizmas užprogramuotas taip, kad jis gali būti gyvybiškai aktyvus ne mažiau 120 metų. Aprūpinant organizmą kiekvieną dieną reikalingu arginino kiekiu, mes galima prailginti savo gyvenimą. Reiškia, valant sergančias kepenis, aprūpinant kasdien organizmą reikiamu arginino kiekiu, mes galime prailginti savo gyvenimą. Ir ne tik prailginti, bet užtikrinti pilnavertį gyvenimą su visomis sveikomis funkcijomis ir emocijomis.

Hormonai ir argininas

Argininas sugeba stimuliuoti tokios svarbios endokrininės sistemos dalies, kaip hipofizis, veiklą. Hipofizis – vidaus sekrecijos liauka, viena iš keleto, kurios aprūpina organizmą ypatingais išskiriamais sekretais. Šie sekretai paduodami į kraują ir vadinami hormonais. Hormonų vaidmuo toks svarbus, kad bet koks jų sumažėjimas stipriai pažeidžia endokrininę sistemą.

Argininas ir žmogaus augimas

Hipofizis gamina keletą hormonų rūšių, tame tarpe ir augimo hormoną somatotropiną. Augimo hormonas atsakingas už baltymų sintezę ir augimo procesą organizme. Hipofizio stimuliavimui argininą reikia vartoti vakare, nes somatotropinio hormono išskyrimas vyksta miego metu. Taip, kad mes neapgaudinėjame savo vaikų, kai sakome, kad kuo daugiau jie miega, tuo greičiau auga.

Argininas ir lytinis vystymasis

Už lytinio vystimosi ir lytinio potraukio procesus netiesiogiai atsakingas kitas hormonas, kurį galima hipofizis – adrenokortikotropinas. Šis hormonas stimuliuoja antinksčių žievę, o jau ji gamina lytinius hormonus. Jeigu organizmas negauna reikiamo arginino kiekio, hipofizis atsako į tai sumažėjusia hormonų, išskiriamų į kraują, gamyba. Tokio sumažėjimo pasekme gali būti sutrikęs vaiko augimas, lytinio potraukio sumažėjimas suaugusiųjų tarpe, antrinių lytinių požymių (krūties liaukų augimas, charakteringas balso tembras, plaukai ant veido) vystymasis paauglių organizme.

Argininas ir impotencija

Kai hipofizis atsisako stimuliuoti atitinkamą antinksčių žievės, gaminančios testosteroną, dalį, pasekmė dažniausiai būna impotencija. Neatsitiktinai argininas yra rekomenduojamas žmonėms su sutrikusiomis lytinėmis funkcijomis. Ši aminorūgštis tinka tiek vyrams, tiek ir moterims, besiskundžiantiems susilpnėjusiu arba pradingusiu lytiniu potraukiu.

Lytinių funkcijų atstatymas: arginino naudojimas tiek į vidų (maisto papildų pavidalu), tiek išoriškai (gelių ar tepalų pavidalu) stimuliuoja hipofizio veiklą bei antinksčių žievę, sukelia kraujo pritekėjimą į išorinius lytinius organus, atstato susilpnėjusias lytines funkcijas.

Argininas gydant traumas

Gaila, bet traumos – pastovus žmogaus gyvenimo palydovas. Traumuotam, pažeistam organizmui yra būtina naujų baltymų gavimas ir didesniais nei sveikam organizmui reikalingais  kiekiais. Argininą organizmas naudoja naujų audinių kūrimui. Būtent argininas yra naudojamas organizmui gaminant naujus baltymus, sunaudojamus atsistatant po traumų. Argininas yra neatskiriamas aminorūgščių komplekso, kuris skiriamas ligoniams po chirurginių operacijų reabitacijos laikotarpiu, komponentas.

Argininas pagreitina audinių gijimą: arginino savybė pagreitinti pažeistų audinių gijimą sudomino gydytojus-kosmetologus. Esmė ta, kad argininas įeina į kolageno, atsakingo už odos vientisumą ir elastingumą, sudėtį. Būtent todėl paskutiniu metu argininas plačiai naudojamas plastinėje chirurgijoje ir nudegimų randų gydimui, po operacinių randų gydymui.

Argininas esant lūžiams

Argininas taip pat tinka esant tokioms traumoms kaip kaulų lūžiai ir įskilimai. Azoto oksidas, kuris gaunamas argininui oksiduojantis, sulaiko kalcį organizme, o juk kalcis – pagrindinis kaulinio audinio komponentas. Somatotropinas (augimo hormonas), kurį išskiria smegenų hipofizis arginino dėka, taip pat stiprina kaulinius audinius.

Argininas gydant nudegimus

Nudegimas- didžiulis stresas organizmui. Esant nudegimams, organizmui reikalingas didžiulis energijos, kuri reikalinga atstatyti pažeistus audinius, kiekis. Energiją organizmas naudoja baltymams skaldyti, todėl atsiranda azoto deficitas. Esant nudegimams organizmas jaučia didžiulį arginino stygių. Kodėl? Todėl, kad pažeistame organizme argininas greitai išsieikvoja – oksiduojasi (oksidacijos metu susidaro azoto oksidas, kuris reikalingas pažeistų audinių atstatymui).

Arginino stygiaus pasekmės

Arginino stygius iš karto atsiliepia kepenų būklei, nes pagrindinis elementas, kurio dėka jos valosi, yra argininas, o šis jau nebegali aktyviai išskirti šlapimo: arginino trūksta ( jis jau sunaudotas gaminant naujus baltymus ir azoto oksidą). Ir prasideda organizmo apsinuodijimas. Trūkstant arginino prasideda organizmo apsinuodijimas. Atstatyti reikiamam arginino kiekiui reikalinga speciali dieta, praturtinta argininu. Todėl nudegimų centruose jau seniai argininas skiriamas pacientams parenteralinės mitybos pavidalu.